e-ticaret-tasarim

Bir e-ticaret projesini faaliyete geçirirken yazılım seçimi ile birlikte doğru tasarım planlaması da yapılması gerekmektedir. Tasarım mağazanın dekorasyonu ve vitrini olarak düşünülmelidir. Öncelikli olarak tasarımda kullanılan renkler birbiri ile uyumlu olmalıdır. Renk seçimi yaparken renklerin anlamları ve genel olarak faaliyet konusuna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Kolay okunan büyüklükte ve fontta yazı karakterleri seçilmelidir. Sitede kullanılacak görseller kolay açılabilmesi açısından belli bir büyüklüğü aşmamalıdır.

Mobil cihazların yaygınlaşması ve çeşitlenmesi ile birlikte e-ticaret sitesi tasarımının mobil cihazlara uygun olarak yapılması gereklidir. Hangi cihazdan girilirse girilsin site düzgün şekilde açılmalı ve tüm fonksiyonlarının kullanılabilmesi için uygun olmalıdır.

E-ticaret sitesi tasarımı yapılırken kullanıcıların genel alışkanlıklar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle sepet ve ödeme sayfaları genel uygulamaların çok fazla dışına taşmadan tasarlanmalıdır. Tasarım teknolojileri sürekli olarak geliştiğinden belli sürelerde tasarım üzerinde genel bütünlüğü bozmadan değişikler yapılması gerektiğinden tasarım geliştirmesi için bir bütçe ayrılması gerektiği unutulmamalıdır.