e-ticaret entegrasyon

Projenin niteliğine göre e-ticaret sitelerinin 3. parti platformlar ile veri alışverişi yapması gerekli olabilir. Bu veri alışverişi arada bağlantıyı sağlayan entegrasyon yazılımları ile yapılmaktadır. Bu platformlar ile bağlantıyı sağlayacak entegrasyonlar dikkatli ve detaylı planlanmalı, doğru ve sürekli olarak stabil çalışması sağlanmalıdır.

Piyasada birbirinden farklı altyapılarda platformlar ve e-ticaret yazılımları bulunduğundan aradaki bağlantıyı sağlayacak olan entegrasyon yazılımlarını yapmak ciddi uzmanlık isteyen bir iştir.

Ayrıca gerek her iki tarafta bulunan yazılımlar güncellendiğinde aradaki entegrasyon yazılımının da güncellenmesi gerekebilir.

ERP YAZILIMI ENTEGRASYONU

ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımları kullanan firmalarda, cari kart bilgileri, stok bilgileri ve sipariş/fatura bilgilerini e-ticaret sitesi ile senkronize etmek gerekli olabilir. Böylece ERP yazılımı ve e-ticaret sitesi arasında bağlantı kurularak karşılıklı veri alışverişi sağlanır ve ilgili veriler her iki platformda da yeknesak hale gelir. E-ticaret sitesi üzerinde oluşan veriler (örneğin sipariş) ERP yazılımına aktarılıp muhasebe işlemleri yapılarak (faturalandırma) kayıt altına alınır. ERP programında tutulan stok bilgileri de belli periyodlarla e-ticaret sitesine akarak e-ticaret tarafında güncel stok bilgilerinin bulunması sağlanır. Tüm bu işlemler her iki platform arasındaki bağlantıyı sağlayan entegrasyon yazılımları vasıtası ile otomatik olarak yapılmaktadır.

CRM YAZILIMI ENTEGRASYONU

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımı kullanan ve özellikle fiziksel tarafta organizasyonu firmalarda e-ticaret sitesi ve fiziksel tarafın senkronize çalışması; böylece CRM uygulamalarının e-ticaret tarafına da kapsayabilmesi için entegrasyon yapılması gerekli olabilir. Bu entegrasyon ile hem fiziksel hem de online taraftaki müşteriler tek bir havuzda toplanarak CRM sisteminin verimliliği artırılır.

ÖDEME SİSTEMLERİ ENTEGRASYONU

Kredi kartı ile online ödeme almak bir e-ticaret sitesi için çok önemli bir konudur. 2013 yılı verilerine göre Türkiye’de toplam e-ticaret cirosunun yaklaşık %65’i kredi kartları ile yapılmaktadır. Online ödeme almak için kullanılan Sanal Pos, Paypal, BKM Express, PayU, Iyzico gibi ödeme sistemleri e-ticaret sitelerine entegre edilmesi gerekmektedir.

KARGO SİSTEMLERİ ENTEGRASYONU

Ürün satışı yapan e-ticaret siteler ile anlaşmalı oldukları kargo şirketlerinin sistemleri arasında entegrasyon yapılarak, kargoya verilen ürünün hem müşteri hem de satıcı tarafından ürün teslimatına kadar oluşan süreçlerin otomatik olarak takip edilmesi sağlanır. Ayrıca bu süreç içindeki belli aşamalarda yine otomatik olarak müşteri bilgilendirmeleri yapılır.

TEDARİKÇİ ENTEGRASYONU

E-ticaret sitelerine tedarik sağlayan bazı firmalar ürün fiyatı, ürün özellikleri, stok gibi bilgileri alıcılara direk olarak verebilmektedir. Tedarikçinin sistemi ve e-ticaret sitesi arasında yapılan entegrasyon ile bu bilgiler otomatik olarak e-ticaret sitesine akmaktadır. Bu entegrasyon ile e-ticaret sitelerine stoksuz çalışma imkanı sunulmaktadır. Ayrıca ürün bilgileri girişi ile ilgili operasyonel maliyetler de azalmaktadır.

DİĞER ENTEGRASYONLAR

– Sosyal Medya entegrasyonu ile sosyal medya hesaplarını kullanarak e-ticaret sitesine kayıt olma

– SMS entegrasyonu ile müşteri veri tabanına toplu SMS gönderme

– E-mailing entegrasyonu ile müşteri veri tabanına toplu e-mail atma ve sepet bilgilerini hatırlatma

– Google Merchant Center ve Yandex Market entegrasyonu ile ürün bilgilerini ilgili platformlara kaydederek reklamlarda gösterme

– Fiyat karşılaştırma siteleri entegrasyonu ile ürünleri ilgili sitelere kaydettirme

– Google Analytics, Yandex Metrica vs. gibi ölçümleme araçları entegrasyonu ile ziyaret istatistikleri alma

işlevleri yerine getirilmektedir.