Öncelikle bu yazının içeriği ile ilgili olarak Google yetkililerinin gereken önlemi acilen alıp bir daha bu tarz ciddi bir hataya yer vermeyeceklerini düşünüyorum.

Konumuz Google Adwords ve Merchant Center destek ekibi ile ilgili. İlgilendiğimiz 2 e-ticaret projesinde başımıza gelen bir olayı aktarmak istiyorum. İlk e-ticaret sitesinin tüm işlemleri tamamlandıktan sonra reklam vermek için Adwords ve Merchant Center hesabı oluşturduk. Bu hesaplar doğal olarak Google teknik ekibi tarafından incelemeden geçirildi. İnceleme aşaması tamamlandıktan sonra hesaplarımız onaylandı ve reklam vermeye başladık. Fakat bu inceleme süreci içerisinde e-ticaret sitemize kapıda ödeme ile bir sipariş geldi. Site yaklaşık 3 aydır açık olduğu ve bir çok sayfası Google’da endekslendiği için organik ziyaretten gelen sipariş olduğunu düşünüldü ve sipariş hazırlanıp gönderildi.

Bu siparişe ait bilgiler aşağıdaki gibiydi:

Sipariş Alıcı Adı: Hamit Yiğit

Adres:  Ugur Mumcu Caddesi No.88, MNG Binasi, B Blok Kat 3 Ankara

Telefon: (312) 4591000

3 gün sonra kargo firmasından telefon açtılar. Adresin İrlanda Konsolosluğu’na ait olduğunu ve adreste böyle birinin bulunmadığını söylediler. Ayrıca kargo yetkilisi bu adrese sürekli olarak aynı kişi (Hamit Yiğit) adına kargo geldiğini ve konsoloslukta çalışanların bu siparişlerden haberi olmadığını, artık polise şikayet edeceklerini söylediğini bize aktardılar.

Bu bilgiden sonra kargo geri alındı, hem gönderme hem de geri alma bedeli kargo firmasına ödendi. Konu kapandı.

Aradan 4 ay geçtikten sonra ikinci e-ticaret projesi de hazırlandı. Google hesabı oluşturuldu. Yine tam bu süreç içinde Hamit Yiğit yine ortaya çıktı ve yine sipariş verdi. Adres ve telefon aynıydı. Bu sefer havale ile ödeme siparişi olduğu için (ekleme: doğal olarak havale gelmedi) sipariş gönderilmedi. Bir önceki projeden aklımızda kaldığı ve bu ismi bir kenara not aldığımız için hemen hatırladık. Herhangi bir işlem yapmadık.

1 hafta sonra Adwords ve Merchant Center hesapları oluşturuldu. Bu arada Hamit Yiğit başka bir mail fakat aynı adres ve telefon ile tekrar hesap açtı. Google teknik ekibi hesabı inceledi ve sitede bazı eksiklikler nedeni ile hesabı onaylamadı.  Google teknik ekibi ile iletişime geçtik ve eksiklerimizi giderdiğimizi belirttik. 2 defa bu şekilde görüşme gerçekleştirdik. Sitemizde kurulu online chat programı vasıtası ile her görüşme sonrasında Hamit Yiğit‘in siteye girdiğini ve sayfalarda gezindiğini görüyorduk. Hamit Yiğit‘in IP numaraları İrlanda gösteriyordu ve bu IP numarası ile siteye girip hesaba login olduğunu da gördük. Hatta ben bu yazıyı yazarken Hamit Yiğit sitede ve ödeme sayfalarımızı inceliyor.

Buradan çıkan sonuç çok açık. Google teknik destek ekibi, e-ticaret sitelerini kontrol etmek için Hamit Yiğit ismini ve İrlanda Konsolosluğu’nun adresini kullanarak test siparişi oluşturuyor. Bu test siparişlerinin bazılarını kapıda ödeme olarak veriyor. Siparişin gerçek olduğunu düşünen firmalar gönderimi yapıyor ve ürünler geri geliyor. Satış yapan firma boşa efor sarfediyor ve kargo ücreti ödüyor. Ürünü eğer iade edemeyeceği bir toptancıdan sağlıyorsa ürün de elinde kalıyor. Bu şekilde kapıda ödeme siparişi gönderen ve bu siparişi geri iade alan ne kadar firma var acaba???

Şimdi Google’a soralım… Hamit Yiğit kimdir? “Hamit Yiğit” test siparişi verirken bu kadar önemli bir konuya neden dikkat etmez…

Share →

4 Responses to Google’a Soruyorum… Hamit Yiğit Kimdir?

 1. Cengiz diyor ki:

  Merhabalar, bende bir süredir bu Hamit Yiğit’in peşindeyim. Merchant Center hesabını kullandığım tüm e-ticaret sitelerimde belirip özellikle son eklenen ürünlerden sipariş vermekte. Ekibim olarak isim ve adres teyidi yapmadan sipariş çıkarmamaktayız bu sayede konsoloslukta bu işimde birinin çalışmadığını ilk sipariş verdiğinde öğrendik zaten. Daha dün oluşturduğum 2. e-ticaret sitemede aynı şekilde Merchant Center hesabı kurarak ürünlerimi feedledim ve yine Hamit Yiğit belirdi 🙂 yine aynı adres, aynı telefon sipariş verdi. Bu konuda sipariş formlarının çalışıp çalışmadığını kontrol ettiklerini düşünüyorum fakat, amatörce bir kontrol oluyor. İsim ve adres teyidi yapmayan firmalar için boşa kargo ücretleri ve belkide faturasız bir ürün çıkışı yapan firmalar ile sıkıntı ile geri dönebilir.

 2. Cag. diyor ki:

  ayni problemi bizde yeni yasadik. sikayeti Google uluslararasi na yazmayi denediniz mi?
  tsk.

  • tolga diyor ki:

   Ben hem çağrı merkezi hem de sosyal medya aracılığı ile durumu 3 kere aktardım ancak bir sonuç alınmadı. En son 2 hafta önce açtığımız bir e-ticaret sitesinde yine aynı durum oluştu.

   Gelen yorumlardan anladığım kadarı ile hala devam ediyor.

 3. DeliSiyah.com diyor ki:

  Merhabalar
  Bizim de başımıza bu kişiyle aynı durum geldi. Aşağıdaki şekilde vermiş olduğu bilgiler üzerine bize de bir sipariş verdi. İlk önce verdiği numaralardan işkillendik fakat teslimat adresi normal gibi gelince işlemi sürdürdük.

  Adı Soyadı: Hamit Yiğit
  Email: testtr@gmail.com
  Adres: Ugur Mumcu Caddesi No.88, MNG Binasi, B Blok Kat 3
  Çankaya / Ankara / Türkiye
  0 (555) 555 55 55
  0 (555) 495 55 55

  Fakat kontrol amaçlı detaylı arama yapıca http://www.kayaer.com da bu yazıya ulaştım. Eğer adresleri kontrol ederseniz verilen adresin İrlanda Büyükelçiliğine ait olduğunu görürsünüz.

  » İrlanda Büyükelçiliği
  Uğur Mumcu Cad. No: 88 MNG Binası B Blok Kat: 3 G.O.P
  Tel: 446 61 72
  Faks: 446 80 61

  Herkes dikkat etsin böyle insanlara veya botlara.

  İyi günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir