Daha önceden Google tarafından duyurulan ve 15. kuruluş yıl dönümünde aktif hale getirileceği belirtilen geniş çaplı algoritma değişikliği Hummingbird, 27 Eylül 2013 tarihi itibari ile aktif hale gelmişti. Bu uygulamanın etkileri ve çalışması tartışma konusu olurken bu kez 15 Mart 2014 tarihi itibari ile Google, arama sonuçları sayfasında da değişikliğe gitti. Yeni tasarımın Google tarafından kesin bir değişiklik değil test uygulaması olarak yayına verildiği özellikle belirtilse de, Google’ın ileride ne yapmayı planladığı hakkında bize ip uçları veriyor.

Temel olarak göze çarpan en önemli değişiklik arama sonuçlarındaki reklamlar üzerinde yapılmış. Reklam metinleri arama sonuçlarına daha da benzetilmek üzere, reklam metinlerinin altındaki çizgiler kaldırılarak fon rengi arama sonuçları ile aynı olarak belirlenmiş. Reklam metinlerinin arama sonuçlarından tek farkı sol tarafa eklenen sarı zemin üzerine “Reklam” ibaresi olarak görünüyor. Reklam gösterimlerinde sayfa altına da reklam eklenmesi uygulaması 2. sayfaya geçişleri azaltmışken bu yapılan değişikliğin daha da radikal bir uygulama olduğunu belirtmek gerekiyor.

google yeni arama sonuç sayfası

İlk faaliyete başladığında arama sonuçları sayfasında sadece 10 adet organik arama sonucu listeleyen Google, yüksek rekabet nedeni ile çok reklam verilen bazı alanlarda, kendi servisi olan Harita ve/veya Youtube’u da hesaba kattığımızda 25-30 arası sonuç veren sayfalar sunuyor. Örneğin “kadıköy çiçekçi” şeklinde bir arama yapıldığında ilk sayfada toplamda 28 tane sonuç çıkıyor. Google hem kendine ait olan servisleri ve siteleri ilk sayfada çıkartarak hem de reklamların görüntüsünü organik arama sonuçlarına benzeterek organik tıklamaları azaltmaya, reklam tıklamalarını ise artırmaya çalışıyor. Adsense reklam politikalarında yayıncısından yapmasını istemediği ve çok sıkı kurallarla denetlediği benzetme uygulaması bizzat Google’ın kendisi tarafından yapılmaya başlanması da son dönemlerin moda deyimiyle oldukça manidar. Google’ın organik arama sonuçlarını geri plana atan, reklamları ön plana çıkaran bu yaklaşımı her yeni güncellemede biraz daha hissedilmekte ve ileride ilk sayfa için organik arama sonuçlarının arka sayfaya atılmasına kadar gidecek bir görüntü vermektedir. Üstelik organik arama sonuçlarının son dönemde çöplük siteler (isim vermeyelim) ile dolduğuna da şahit oluyoruz. White Hat yöntemler ile uzun vadeli ve planlı yapılan SEO çalışmalarından istenilen sonuçlar alınamadığını görüyoruz. Google’ın semantik algoritmasındaki bu sıkıntılar SEO ile uğraşanlarda ciddi bir umutsuzluğa neden olurken Google’ın işlevselliği ile ilgili de ciddi sorular ve sorunlar oluşturuyor.

Reklam gösterim politikası ve organik arama sonuçları çerçevesinden bakıldığında, alternatif arayışları kullanıcı ve hizmet sağlayıcı tarafında hızlanabilir. Hatta kişisel bilgi ve veri güvenliği endişelerini de eklersek 2013 yılında ABD’de patlak veren skandaldan sonra duckduckgo.com gibi arama hizmeti sunan yeni servislerin yükselişi hızlanabilir. Merak edenler için Duckduckgo ile ilgili detaylı Türkçe bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Share →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir